top of page
11062b_f0cd2b56e86443d68d21b6bc12fe055c_

Aile Danışmanlığı

Her ailenin yapısı ve iç dinamiği birbirinden farklıdır. Söz konusu olan özel gereksinimli bir bireyinde dahil olduğu bir aile olduğunda farklı alanlarda destek ihtiyacı doğabilir. Kimi aile için çocuğun farklı gelişim gösterdiği alanlarda rehberliğe ihtiyaç duyarken, kimi ailenin aile içi ilişkileri geliştirebilmek ve çatışmaları çözmek için danışmanlığa daha çok ihtiyacı olabilir.

Merkezimizde aile ile yaptığımız görüşmeler ve bireysel değerlendirme sonrasında ailelerime verdiğimiz destekler aşağıdaki hizmetleri kapsamaktadır.

Resmi süreçlerin işleyişi hakkında rehberlik: Tıbbi tanı, rapor süreçleri, mevzuat ve haklar konusunda bilgilendirme ve yönlendirme

Aile ilişkilerinin güçlendirilmesi ve çatışmaların çözümü hakkında danışmanlık: Her ailenin iç dinamikleri birbirinden farklıdır. Aile bireylerinin mizaçları, bireysel ihtiyaçları ve aile içi rollerin yapılanması ilişkileri olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Aile danışmanlığı kişilerin kendilerini ve birbirlerini daha iyi tanımalarına, ailede her bireyin birey olarak kabulüne ve rollerin yeniden şekillenmesine destek olur. Aile içi çatışmaların azalmasını ve ailenin güçlenmesini sağlar.

Ailenin eğitim sürecine dahil edilmesi için aile eğitimi: Çocuğunun özelliklerini herkesten daha iyi tanıyan aile, özel eğitim uygulamalarının başarılı olmasında en etkili bireylerdir. Anne, baba ve kardeşler eğitimin bir parçası olduğunda okulda kazanılan becerilerin hayatın diğer alanlarına yansıtılması ve toplumla uyum daha kaliteli ve sağlıklı şekilde gerçekleşmektedir.

"Bilinçli ve güçlü bir aile çocuğun geleceğinin en önemli teminatıdır."

bottom of page